Zaloguj
ING LEASE

Leasing to wygodny i tani sposób finansowania inwestycji

Po okresie pandemicznego zamrożenia, w roku 2021 nastąpił etap odmrażania i nowych inwestycji, które zapewne będą kontynuowane w tym roku. Firmy chcą się rozwijać i rozbudowywać swoje zakłady, linie produkcyjne, czy parki maszyn.

O finansowaniu tego typu inwestycji oraz o korzyściach płynących z leasingu rozmawiamy z Przemysławem Konopką, ekspertem w obszarze leasingu maszyn w ING Lease (Polska).

Popularność leasingu maszyn, czyli jakie są korzyści płynące dla przedsiębiorców z tej formy finansowania inwestycji?

Leasing jest przede wszystkim stosunkowo wygodnym i tanim sposobem finansowania inwestycji w każdej firmie - od spółek giełdowych po małe przedsiębiorstwa. Warto go rozważyć, chociażby ze względu na korzyści podatkowe czy proste i szybkie procedury. Wiele firm leasingowych na polskim rynku oferuje uproszczone programy, gdzie wystarczy jedynie oświadczyć swoje dane finansowe, a cała procedura jest dostępna online – od złożenia wniosku po podpisanie umowy. Dzięki zabezpieczeniu się na finansowanym aktywie firmy leasingowe proponują stosunkowo niskie marże, co przekłada się na niewielki koszt odsetkowy po stronie Klienta. Dodatkowo faktury dotyczące leasingu (operacyjnego) stanowią w całości koszt uzyskania przychodu co pozwala obniżyć wymiar płaconych podatków, a także rozłożyć korzyść z rozliczenia VAT w dłuższym okresie czasu.

Rozwój priorytetem dla przedsiębiorców - czyli gdzie szukać źródeł finansowania inwestycji w park maszynowy, niezbędnych do systematycznego i dynamicznego wzrostu produkcji? 

Obecnie znalezienie korzystnego sposobu finansowania nie powinno stanowić dużego wyzwania. Wsparcie można uzyskać zarówno w sferze publicznej poprzez różne programy państwowe jak i w sektorze prywatnym. Co prawda rosnące stopy procentowe sprawiły, że wzrosły koszty finansowania zewnętrznego, niemniej jednak polska branża leasingowa rozwija się bardzo dynamiczne. Na przykład w ramach naszej Spółki oferujemy finansowanie maszyn i urządzeń do kwoty 500 tys. PLN wyłącznie w oparciu o oświadczenie. Program ING Maszyny dostępny jest w każdej placówce ING, w bankowości internetowej oraz mobilnej. Od niedawna jest także dostępny bezpośrednio u dostawców i producentów, którzy zaprosili nas do współpracy, gdzie leasing jest jedną z metod płatności na ich stronach internetowych, a cały proces jest dostępny online.

Przemysł 4.0. Leasing na maszyny i urządzenia jak w łatwy sposób sfinansować i rozwijać swój biznes?

Obserwując trendy na rynku zauważamy, że firmy już od pewnego czasu wprowadzają do swoich zakładów nowe, bardziej zaawansowane urządzenia, dzięki czemu zwiększają efektywność działania, obniżają koszty produkcji, poprawiają wydajność energetyczną czy podnoszą poziom satysfakcji klientów. Koncepcja  przemysłu 4.0 i fabryk przyszłości wymaga od przedsiębiorców pójścia o krok dalej, spojrzenia globalnie i długofalowo na swój zakład. Dopiero integracja urządzeń, systemów, procesów, praca na danych przyniesie oczekiwane rezultaty. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, ze wdrażania rozwiązań w duchu przemysłu 4.0 niesie ze sobą wiele wyzwań, również związanych z funduszami na inwestycje. Odpowiedzią na to może okazać się leasing. W ING Lease posiadamy program ING Smart Factory, który umożliwia sfinansowanie nowoczesnych maszyn, robotów i cobotów przemysłowych, całych linii technologicznych, ale na tym nie koniec. Jesteśmy otwarci na finansowanie projektów end to end. 

Pandemia a rynek leasingu maszyn - jak spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią wpłynęło na popularność leasingu maszyn i jak dziś radzi sobie ten sektor? 

W 2020 r., czyli w pierwszym roku pandemii wartość udzielonych leasingów spadła w całej branży, ale to właśnie grupa maszyn i urządzeń cechowała się najniższym spadkiem spośród innych kluczowych aktywów finansowanych leasingiem. 2021 r. przyniósł zdecydowany wzrost sprzedaży, wartość udzielonego finansowania w grupie Maszyn i Urządzeń wzrosła o 26% r/r i zdecydowanie przekroczyła poziomy sprzed pandemii. Oczywiście gdyby nie zachwiania w łańcuchu dostaw, problemy z mikroprocesorami i innymi podzespołami, to pewnie moglibyśmy mówić o wyższych odczytach.